Watykan leży w całości jako enklawa w stolicy Włoch, Rzymie, na Watykańskim Wzgórzu, o przeciętnym wzniesieniu nad poziomem morza wynoszącym ok. 25 m.

Klimat Watykanu odpowiada jego położeniu na południu Włoch na 41 stopniu szerokości geograficznej, w pobliżu Morza Śródziemnego. Klimat jest śródziemnomorski, z suchymi, gorącymi latami i wilgotnymi, chłodnymi zimami. Jest kształtowany nie tylko przez bliskość Morza Tyrreńskiego na zachodzie, ale też przez pierwsze wzniesienia Apeninów na wschodzie.

Watykan | Schody w Muzeum Watykańskim

Watykan | Schody w Muzeum Watykańskim (Vatican stairs, escaleras del Vaticano by Vicente Villamónna licencji CC BY-SA 2.0)

 

Przeciętne temperatury

Przeciętna roczna temperatura wynosi łagodne 15,5°C, przy czym w najgorętszym miesiącu roku, w sierpniu, przeciętna temperatura dochodzi do 28°C. Najchłodniejszym miesiącem jest luty z przeciętną temperaturą maksymalną 13°C i przeciętną minimalną równą 3°C.

Opady deszczu

Najwięcej opadów, bo średnio 126 litrów na metr kwadratowy, przypada na październik i listopad. Najmniej deszczowym miesiącem jest lipiec z przeciętną ilością opadów rzędu 14 litrów. W sierpniu słońce świeci 10,8 godzin w ciągu dnia, a w grudniu zaledwie 3,3.

Watykan wiosną

Szczególnie kapryśna w Watykanie jest wiosna. Z północy, przy częstych układach niżowych, napływa wiele chłodnego powietrza. Jednakże może ono już być bardzo łagodne z temperaturą rzędu 20°C. Pogoda stabilizuje się latem. Klimat kształtują wówczas wyże azorskie. Jesienią atlantyckie zaburzenia przynoszą deszcz i wiatr. W listopadzie i grudniu na Watykan nadciąga zimne powietrza z północnego wschodu. Zimowe deszcze są często w lutym wzmacniane silnym wiatrem przez wyże syberyjskie. Apeniny rozdzielają adriatyckie masy powietrza od tyrreńskich.

Panorama Watykanu

Panorama Watykanu (by milesz na licencji Pixabay

 

Jaka jest najlepsza pora na podroż do Watykanu?

Watykan jest odwiedzany przez okrągły rok. Zimą temperatury rzadko spadają poniżej zera. Właśnie w okolicach Bożego Narodzenia może dochodzić do intensywnych opadów deszczu. Natomiast chłodne wiatry z północnego wschodu przynoszą często obok niskich temperatur także czyste niebo, ponieważ chmury już wcześniej straciły wilgoć nad Apeninami.

Szczególnie przyjemną porą na podroż do Watykanu jest wiosna, chociaż na początku, w okolicach świąt Wielkanocnych, może być jeszcze całkiem chłodno. Zawsze trzeba też liczyć się z opadami deszczu. Idealnym miesiącem jest czerwiec, jest wtedy ciepło, ale nie duszno, pogoda jest w zasadzie stabilna.

Bardzo upalnie prezentują się za to lipiec i sierpień. Od połowy września pogoda staje się bardzo zmienna i deszczowa. Ale przede wszystkim koniec października i listopad mogą też być bardzo przyjemne, ciepłe i z idealną pogodą do zwiedzania.

Zainteresują Cię również

Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek
O Kaplicy Sykstyńskiej w Pałacu Watykańskim powiedziano już wiele, nie będziemy więc powielać kwiecistych opisów na...
Krzywa Wieża w Pizie symbolem Włoch? Krzywa Wieża w Pizie symbolem Włoch?
Słynna włoska budowla, znana powszechnie jako „wieża”, tak naprawdę nie jest wieżą w swej istocie. Ten...
Wenecja – miasto na wodzie Wenecja – miasto na wodzie
Wenecja – perła Włoch, jest miastem położonym na ponad stu wysepkach. Zachwyca wspaniałymi zabytkami, mostami oraz...
Bazylika Św. Piotra w Watykanie Bazylika Św. Piotra w Watykanie
Przynajmniej raz w tygodniu katolicy całego świata odwiedzają swoje mniejsze czy większe, starsze czy nowsze,...
Top 10 miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć w Rzymie Top 10 miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć w Rzymie
Rzym to kopalnia wspaniałych zabytków. Oprócz znanego nam wszystkim Koloseum, zobaczymy tu również Kaplicę...
Koloseum - Amfiteatr Flawiuszów Koloseum - Amfiteatr Flawiuszów
Amfiteatr Flawiuszów, znany lepiej jako rzymskie Koloseum, powstał w drugiej połowie I w. n.e. Jak nazwa wskazuje...